Измести се и фокуса от изтичащото време за предложенията в новата ОСП, които България трябва да дефинира и които трябва да бъдат съобразени с националните стратегически интереси в сектора.
Защитата на няколко големи корпоративни предприятия в индустриалното свиневъдство буквално изяде административния капацитет в ресорната администрация, което на фона на летните почивки и отпуски, създава една атмосфера с изместен център.
При допускане на "най-лошия" вариант за тотално избиване на свинете заради заразата с АЧС - загубите за сектора на база бройките животни в индустриални стопанства, ще са около 150-170 млн.лв (предвид, че месопреработвателните предприятия работят основно с вносни суровини и изрезки - внос от Дания, Холандия и т.н.).
В същото време България губи ежегодно около 1.5 млрд. лв. в сферата на търговията на храните и земеделието от слабо структуриране и управление на дейностите, от изключително силен (включително дъмпингов) внос на агро стоки във всички под-сектори, което ощетява всички сектори без изключение, а оттам води и до влошаване на социално икономическия статус в селата.
Следи ли БАБХ за суха кръв в сиренето, кашкавала и сладоледите?
И ако приемем, че решението на проблема с АЧС е на дневен ред и няма как да се остави настрана, то със същата сила и хъс:
Очакваме от месец Септември 2019 нататък, аграрната политика и всички лостове на държавата да бъдат също така мобилизирани и впренати в следните направления:
-
- ограничаване на вноса на сухи млека и заместители в подкрепа на животновъдството
- строг ежедневен контрол върху дъмпинговия внос на плодове и зеленчуци от Гърция, Македония и Турция
- пълна забрана за използването на глифозат в България по примера на Австрия
- стартиране на национална информационна кампания за вредните и опасни за здравето на милиони хора в България агро продукти в големите търговски вериги
- строг мониторинг и забрана на подвеждащи маркетингови кампании в големите търговски вериги - вкл. подвеждане по тема за ГМО, за "местно фермерско производство" и др.
- строг мониторинг и максимални глоби за злоупотреби с етикети за произход и съдържание на агро стоки в големите търговски вериги
- строг мониторинг и максимални глоби за злоупотреби с "био" продукти в големите търговски вериги
- пълна ревизия на всички проекти по ПРСР (не да се хвърлят трохи на медиите с къщи за гости), с особен акцент върху проектите за оранжерии по мярка 4.1, за които вече има подадени сигнали към OLAF за изключително тежки злоупотреби и корупционни схеми. Ревизия на всички проекти за агротехника, за които има данни, че са на изкуствено завишени цени ( с подадени неистински контра-оферти и референтни цени към ДФЗ) и са ощетили хиляди реални фермери в селата, лишавайки ги поради недостатъчен бюджет от възможността да модернизират стопанствата си
Когато в публичното пространство бъде демонстрирано същото желание за справяне с горепопсочените проблеми, както сега виждаме особена решителност при борбата с АЧС, и когато видим прилагането на конкретни действия и мерки, ще допълним списъка с още важни акценти, сред които предстоящата ОСП, инвестиционни проекти, проблеми с липсата на напоителни системи, проблеми с пасища и земеделски земи от ДПФ, обществени поръчки за храни и суровини, пазарно предимство за агро продукти спрямо конкуренти държави и др.
19 <> 07 <> 19
Няма време за отлагане.
Отлагането на промяната, неглижирането и бягането от отговорност води до поразяване и тежки загуби.