Българският научно-изследователски и технологичен център по земеделие "Плантис", който е специализиран в научни изследвания в областта на минералното хранене на растенията и растителния имунитет, от няколко години работи активно и ефективно в разработката на продукта си Акрамет за торене и растителна защита на базата на естествения растителен имунитет.
Най-новата разработка на Плантис Акрамет Ултра за етерично-маслени култури беше представен на селскостопанската изложба Агра 2020. Пред Село управителят на Плантис Ивелин Желязков разказа повече за приложението на продукта.
Като имуномодулатор, Акрамет Ултра въздейства върху имунната система на растенията и осъществява така наречената индуцирана устойчивост към определени заболявания и към вредители по етерично-маслените култури.“Разработили сме специално за етерично-маслени култури един вариант на нашите листни торове. Това е Акрамет Ултра, който е не само листен тор, той е имуномодулатор, вграден в листен тор, с много допълнителни ефекти, освен на листното подхранване, внасянето на макро и микро елементи и ултра микроелементи.
От Плантис са поставили акцент основно на маслодайна роза и на лавандула като най-разпространени етерично-маслени култури на територията на България.
По отношение на торенето първоначално се прави почвен и листен анализ. Това е задължително от гледна точка на идентифицирането на проблеми по въпроса с минералното хранене и преодоляването им - определяне на видовете торове, торовите норми, дефицита на различни вещества. “Нашите действия обхващат рекултивацията на почвите, върху които са тези растения. В нашата лаборатория извършваме тези почвени и листни анализи и набелязваме необходимите мерки, които нашите клиенти трябва да вземат, за да постигнат оптимален баланс в почвата”, обясни Желязков.“При двете култури основно значение при нашата работа има торенето и въздействието върху имунитета на растението. Чрез двете процедури целим постигане на устойчиво здраве на самите растения, оптимизация на минералното хранене и високи резултати при добивите по отношение на количеството на цвят и рандемана на масла”, разказа Ивелин Желязков.
Успоредно с това от Научно-изследователския институт препоръчват употребата на Акрамет Ултра през различните фази от развитието на двете култури. Целта е устойчиво развитие на растенията и постигане на устойчивост към заболявания.
Точният продукт за биологично и екологично земеделие
“Основните заболявания се ликвидират и се стига до драстично намаляване на необходимостта от растително-защитни препарати. Това е особено важно при биологичния тип производства, където не трябва да има употреба на химически продукти и в това отношение Акрамет Ултра се оформя като идеалния продукт за биологично и екологично земеделие. Тъй като има противодействие на заболявания и насекоми през естествения растителен имунитет. Всичко, което се съдържа в Акрамет Ултра, се съдържа и в растенията в съвсем естествено състояние”, каза Ивелин Желязков.
При маслодайната роза най-актуалното заболяване е ръждата. “При нея имаме изключително добри резултати през последните 2 години, особено през 2019 г. Там, където насажденията се третират с Акрамет Ултра, проблеми с ръжда няма”.
Инсектициден ефект
Освен това, другите качества на нашия продукт са инсектицидният ефект, който е съизмерим с този на конвенционалните химични инсектициди. Отново през естествения растителен иммунитет. “Чрез Акрамет Ултра предизвикване освобождаване от листни въшки и махнатия бръмбар. Популацията им намалява до възможния безопасен минимум за културите. При лавандулата същото се отнася за гризещи и за смучещи насекоми. Там също драстично намалява тяхната популация.
Нагласите на земеделците по отношение на Акрамет Ултра са изключително положителни, тъй като и нашият опит е положителен в тази област. Последните 2 години това беше доказано на терен в околностите на град Сопот, Карлово - един от центровете на етерично-маслените култури, както и в Добруджа. Резултатите са изключително добри както при растителната защита, така и при рандемана от масла, което е най-важно, каза в заключение Ивелин Желязков.
София Белчева, © 2020 Село - AgroClub.BG