Европейския парламент даде зелена светлина на новата Обща селскостопанска политика (ОСП) на ЕС. Тази реформирана версия има за цел да бъде по-екологична, по-справедлива, по-гъвкава и прозрачна.
По време на преговорите относно пакета за законодателна реформа евродепутатите настояха, че укрепването на биологичното разнообразие и спазването на законите и ангажиментите на ЕС за околната среда и климата ще бъдат от ключово значение за прилагането на реформираната Обща селскостопанска политика (ОСП), която влиза в сила през 2023 г. Въпреки че Комисията ще ако прецени дали националните стратегически планове за ОСП са в съответствие с тези ангажименти, земеделските производители ще трябва да спазват практиките, съобразени с климата и околната среда. Държавите-членки ще бъдат задължени да гарантират, че най-малко 35% от бюджета за развитие на селските райони и най-малко 25% от директните плащания ще бъдат предназначени за екологични и климатични мерки.
Повече подкрепа за малки ферми и млади фермери
Евродепутатите гарантираха, че минимум 10% от директните плащания ще бъдат използвани за подпомагане на малки и средни стопанства и поне 3% от бюджета на ОСП ще отидат за млади фермери. Те също така настояха, че кризисен резерв с годишен бюджет от 450 милиона евро (в текущи цени) ще бъде постоянно готов да помага на фермерите при ценова или пазарна нестабилност.
Повече прозрачност и по-добро спазване на трудовите правила
В резултат на натиска на Парламента трудовите правила на ЕС в селскостопанските сектори ще бъдат по-добре наблюдавани, а нарушенията ще бъдат санкционирани благодарение на сътрудничеството между националните инспектори по труда и разплащателните агенции по ОСП.
Информацията за крайните бенефициенти на подкрепа от ЕС ще бъде по-прозрачна благодарение на инструмента на ЕС за извличане на данни, до който държавите-членки ще получат достъп и който помага за идентифициране на риска от измама чрез кръстосана проверка на информация в публични бази данни.
„Регламентът за стратегическите планове” беше приет с 452 гласа „за”, 178 „против” и 57 „въздържал се”, „Хоризонталния регламент” с 485 гласа „за”, 142 „против” и 61 „въздържал се” и „Регламентът за общата организация на пазара” с 487 гласа „за”, 130 против и 71 въздържали се.
Настоящите правила за ОСП бяха удължени след 31 декември 2020 г. и заменени с преходни правила до края на 2022 г. След като бъдат одобрени от Съвета, новите правила ще се прилагат от 1 януари 2023 г.
Реформата на ОСП получи окончателно одобрение. 10% от СЕПП ще са за малки фермери
Коментари 0