Министърът припомни, че по искане на големите браншови организации в сектора, в периода февруари - ноември 2019 г. от страна на Държавен фонд Земеделие - РА бяха сформирани екипи, “които реагират веднага на всеки подаден сигнал за запалено стърнище”.Неправомерни практики по унищожаване на растителни стърнища са установени общо при 244 кандидати за подпомагане по директните плащания. Засегнати са 421 земеделски парцела, като опожарената площ възлиза на 20 510 дка в рамките на кампания 2019.
Извършени са извънредни проверки по 74 сигнала за горящи земеделски земи от всички области на страната, като най-често са установявани изгаряния на стърнища на зърнено-житни култури, пасища и сухи треви. Най-засегнатите райони са били в областите Русе, Разград, Плевен, Монтана и Хасково.
Сигналите са постъпили основно от граждани и Пожарна безопасност и защита на населението към МВР.
Всички земеделски стопани, за които е констатирано неспазване на забраните, се санкционират с % от субсидията, която предстои да им бъде изплатена след приключване на всички останали проверки, посочи земеделският министър.
Съгласно изискванията на европейското законодателство, санкцията при неизпълнение на стандартите за добро земеделско и екологично състояние може да се достигне до цялостно изключване на бенефициент от подпомагане както за конкретната, така и за следваща кампания. Това може да се случи при положение, че няколко поредни кампании се констатира едно и също нарушение, но до настоящия момент в България няма такъв случай.По информация на Фонд Земеделие, предоставена на Село, само петима бенефициенти са санкционирани за неспазване на забраната за изгаряне на стърнища за 2018 г., а общата сума на наказанията е била в размер на 24 310 лв.
София Белчева, © 2019 Агро Клуб - AgroClub.BG