Опитът от последните няколко години показва, че земеделските стопани допускат няколко основни грешки в производството си, сподели изпълнителният директор на "Сортови семена" - Разград Мариела Йорданова:
“Първата грешка е ранната сеитба и неспазването на препоръките на селекционерите за гъстота на посева. Залита се към ранни сеитби и гъсти посеви. Другата грешка, която се прави, е по отношение на торенето. Торовите норми трябва да се разпределят на много малки части въпреки че сме затруднени с техниката и с влизането ѝ оскъпяваме торовнасянето. Но в година като тази с екстремно засушаване, някои от торовите норми могат да се спестят”.
Превантивното фунгицидно пръскане, според наблюденията на Йорданова, е друга основна грешка, която трябва да се избягва от страна на зърнопроизводителите:
;Именно в условията на една предизвикателна година, като настоящата, по отношение на сушата и климатичните промени, най-добре се вижда поведението на различните сортове и селекции на зърнено-житните култури, категоричен е зърнопроизводителят от русенската община Бяла Венцислав Ангелов, който отглежда 90 хил. дка култури:"Трябва не трябва, ние внасяме препарати и листни торове, а понякога това дава обратен резултат. Още повече, че ние трябва да се възпитаваме и да се учим на прецизно земеделие предвид и на новата Обща селскостопанска политика, която ни очаква. Без значение какви точно ще са рамките на новата стратегия “От фермата до трапезата”, ще има ограничения за нас. Ще сме принудени да ограничаваме и торове, и пестициди. Сега е моментът да се подготвим - кои сортове ще избираме и да внимаваме с агротехниката”.
“Полето изглежда много добре, предвид климатичната ситуация, която имаме. Много добре могат да се видят разликите между различните сортове, различните селекции. Хората, които презентираха селекциите, дадоха важни подробности за това как сортовете се държат в условията на тази нетипична екстремна година. Именно това беше много ценно, защото при една перфектна година, при едни перфектни условия и едни много хубави посеви, ние не можем да направим тези важни изводи за нас. И това, мисля, че е най-ценното от презентацията”.
Очакванията и прогнозите за реколтата от пшеница в района на Лудогорието към момента са за добиви между 400 и 500 кг. от декар. Те могат да достигнат и до 600 кг. в местата, където е имало локални валежи. Въпреки че добивите от пшеница и ечемик няма да са като миналогодишните, от "Сортови семена" - Разград уверяват земеделците, че ще приберат и заготвят достатъчно количество семена за новата стопанска година.
На фона на тревожната картина по отношение на сушата в някои части на страната, опитните полета край Кубрат показват отлични резултати. “Виждаме едни добри посеви на място, където е валяло, където има достатъчно влага - перфектни посеви, перфектни пшеници. Поздравление за колежката Мариела Йорданова за организацията и направените полета", коментира Костадин Костадинов, зърнопроизводител в обл. Добрич и председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.“Тази година имаме ново техническо оборудване в стопанството. Ако агрометеорологичните условия са с нас, валежите са сега, а не по жътва, ще приберем, заготвим и предложим на пазара повече от 3 хил. тона семена - първо и второ размножение - българска и чужда селекция. В заготвителните бази в Разград, Кубрат и Исперих имаме голям капацитет. Имаме възможност да обеззаразим семената и да ги доставим. Дори заявките вече започнаха!”, обясни Мариела Йорданова.
© 2020 Село - AgroClub.BG