Търсиш агротехника?Получи най-добра цена

Посолството на САЩ публикува подробен анализ за пазара на орехи, лешници и бадеми в България

10.02.2025 г.
1525
Пазарът на ядки в България продължава да бележи устойчив ръст на търсенето през маркетинговата година (МГ) 2023/24, стимулиран от нарастващото потребление в търговията на дребно, хранителния сектор и сладкарската индустрия, се посочва в подробен анализ на Мила Бошнакова, дългогодишен аграрен експерт към посолството на САЩ в България.

Въпреки благоприятните климатични условия за отглеждане на орехи и бадеми, местното производство не успява да задоволи увеличеното потребление, като дори бележи спад спрямо предходната година вследствие на неблагоприятни метеорологични условия – суша и екстремни летни горещини. Това доведе до значително увеличение на вноса, включително и от САЩ. Прогнозите за МГ 2024/25 са за умерено възстановяване на местното предлагане, както и стабилни или по-високи нива на внос и потребление.

Производство на ядки в България – състояние и тенденции
Производството на орехи и бадеми в България е нестабилно и варира значително в последните години в зависимост от климатичните условия. Страната разполага с добри условия за култивиране на тези култури, но добивите остават ниски поради остарели технологии и недостатъчно ефективно управление на насажденията. Освен това, прибраните площи са значително по-малки от засадените, тъй като ниските добиви правят реколтата икономически нерентабилна.

През 2023/24 г. прибирането на бадеми и орехи намалява съответно с 28% и 10% спрямо предходната година, поради неблагоприятни климатични фактори. Производството на бадеми отбелязва спад от 35%, а на орехи – с 15%. Общото предлагане на ядки в страната намалява с 18% до 4 072 метрични тона. За МГ 2024/25 се очаква умерено увеличение на производството – до 500 метрични тона за бадеми (спрямо 373 метрични тона през предходната година) и до 3 800 метрични тона за орехи (спрямо 3 450 метрични тона).

Най-големите региони за производство на бадеми са Бургас, Сливен и Хасково, които представляват 80% от общата засадена площ, като водещ е Бургас с 35%. При орехите основните региони са Пловдив, Стара Загора и Шумен, които формират 28% от общата засадена площ, като най-голям дял държи Стара Загора – 11%.

Въпреки политиките за подпомагане на сектора чрез европейски субсидии, след 2019/20 г. стимулите за нови насаждения бяха намалени, което доведе до спад в инвестициите и засадените площи.

Вносът и пазарът на ядки в България
Ръстът на потреблението на ядки в България през 2023/24 г. доведе до значителен скок на вноса. Вносът на бадеми се увеличи с 34% и достигна рекордните 2 900 метрични тона, на стойност 15,1 милиона долара. Основен доставчик са САЩ, които заемат 64% от обема на вноса. Испания и Гърция са другите основни източници.

Вносът на орехи нарасна със 109% до над 4 800 метрични тона, като стойността на вноса достигна 8,3 милиона долара. Основни доставчици са Украйна и Китай, които държат по 38% от пазара. Вносът на американски орехи започна да се възстановява след спад през предходната година.

Освен традиционните ядки, нараства и търсенето на по-екзотични видове като шамфъстък, пекани, бразилски орехи и макадамия. Вносът на шамфъстък, например, се увеличи със 77% и достигна 1 308 метрични тона, като 47% от него са с произход от САЩ.

Пазарът на лешници в България постепенно се разширява, като нарастващото търсене се дължи на засиления интерес към здравословното хранене и на увеличената употреба на лешници в сладкарската индустрия. Въпреки това, местното производство остава ограничено и не задоволява напълно растящото потребление, което води до повишен внос. Лешниковото производство в България е сравнително малко и се колебае значително в зависимост от климатичните условия. Повечето лешникови насаждения са разположени в южната и източната част на страната, като основните региони на отглеждане включват Пловдив, Стара Загора и Велико Търново. Въпреки добрите климатични условия, ниските добиви и липсата на модерни технологии възпрепятстват значителен ръст на производството. Поради недостатъчните местни добиви, България разчита основно на внос, за да задоволи търсенето. Вносът на лешници отбелязва стабилен ръст през последните години, като основните доставчици са Турция, Италия и Грузия. 



Потребление и пазарни тенденции
Българският пазар на ядки продължава да се развива благодарение на повишеното внимание към здравословното хранене и по-добрите икономически условия. По данни на Националния статистически институт, потреблението на ядки на глава от населението се е увеличило с 14% през 2023 г. и достигнало 1,6 кг, спрямо 1,4 кг през 2022 г.

През 2023/24 г. потреблението на бадеми е достигнало рекордните 3 180 метрични тона, което представлява 20% ръст спрямо предходната година. Основни двигатели на растежа са туристическият сектор, възстановяването на хотелиерската и ресторантьорската индустрия, както и увеличеното използване на ядки в сладкарската индустрия. Очаква се през 2024/25 г. търсенето на бадеми да нарасне още до 3 200 метрични тона.

Потреблението на орехи през 2023/24 г. също бележи значителен ръст – с 31%, достигайки 7 500 метрични тона, благодарение на увеличената употреба в преработващата индустрия и търговията на дребно.

Според последните пазарни проучвания, 40% от българските потребители консумират ядки поне веднъж седмично. Предпочитанията са насочени към пакетирани печени ядки (45% от потребителите), следвани от пакетирани сурови ядки (18%). Най-популярните ядки сред българските потребители са фъстъците (60% от анкетираните), следвани от бадеми (58%) и кашу (54%).

Българският пазар на ядки остава динамичен и с потенциал за по-нататъшен растеж. Въпреки нестабилното местно производство, силното търсене поддържа висок ръст на вноса, особено от САЩ. Очакванията за 2024/25 г. са за стабилни цени, запазване на високите нива на потребление и леко увеличение на местното производство.
Коментари 0

За да коментирате, е нужно да влезете

Последвайте АгроКлуб във Фейсбук

AgroClub.bg