Работата по законодателството за създаването на взаимо-спомагателен гаранционен фонд за борба с градушките вече е започнала. Всеки земеделски стопанин може да се включи във фонда доброволно с определена такса. Участието ще става в общото заявление и ще се предава в периода март-май. Фондът ще бъде ситуиран в Държавен фонд Земеделие - Разплащателната агенция. Държавната помощ за застраховки и обезщетения ще работи единствено през този фонд.Моделът за взаимоспомагателен фонд все още не е финализиран и не е ясно дали таксата ще е единна на декар или ще бъде диференцирана за едногодишни полски култури и за плодове и зеленчуци. Предстоят дискусии с бранша за постигане на решение посочи Кръстева.
Очакванията на ръководството на Земеделското министерство са фондът да започне да функционира от 2021 г., а от 2020 ще започне защитата от градушки по самолетен способ.
По-рано тази седмица изпълнителният директор на ДФЗ - РА Васил Грудев каза, че България ще иска от ЕК нотификация за прилагане на мярката още през настоящата година.“До момента ⅓ от страната беше покрита с противоградова система за защита. Миналата година са пуснати допълнителни ракетни площадки, с които защитаваната територия до момента - от 17 млн. дка става 22 млн. дка. През пролетта на 2020 г. предстои пускането в експлоатация на седмия радар, в района на град Шумен. С пускането му ще се даде възможност за противоградова защита по самолетен способ”, обясни зам.-министър Кръстева.
София Белчева, © 2020 Село - AgroClub.BG