Все още се обсъжда какъв процент от пропадналите площи ще се покриват от новия фонд, но по регламент могат да се получават обезщетения за пропаднали площи над 30%, а не както в момента при 100%, което ще бъде в много по-голяма полза на земеделския стопанин, уточни министърът.Обсъжда се диференцирана вноска, като земеделските стопани ще плащат определена сума на декар в зависимост от отглежданата култура. Пред Село министър Танева уточни, че в момента се обсъжда приблизително 0,65 лв./дка за зърнопроизводство и 1 лв./дка за плодове и зеленчуци годишна вноска.
Националната противоградова защита на страната вече е изградена. В Програмата за развитие на селските райони съществува мярка Управление на риска, по която България не е усвоила бюджета към момента, заради липсата на годен бенефициент. Този взаимоспомагателен фонд ще бъде годен бенефициент, обясни Танева.
Ако сега държавата изплзща годишно под 4 млн. лв. компенсации за пропаднали площи, в новата ПРСР ще разполага със 72 млн. евро за неблагоприятни условия.Основно изискване на фонда е споделена отговорност между държавата и земеделските стопани. Държавата ще участва чрез двете помощи, които се предоставят към момента - държавната помощ за застраховане няма да се прилага в настоящия си вид, а средствата ще бъдат за фонда и държавната помощ за обезщетения на 100% пропаднали площи няма да съществува в настоящия си вид, а ще преминава през този фонд.
Предстои създаването на Фонда чрез законова промяна, а Министерството планира да поиска последна 7-ма нотификация за ПРСР в началото на есента, така че фондът да заработи от началото на 2021 г., каза в заключение министър Десислава Танева.
София Белчева, © 2020 Село - AgroClub.BG