По-конкретно се очаква производството на царевица да нарасне в глобален мащаб до рекордните 1 207 милиона тона, за разлика от България, където сушата значително намали реколтата от царевица и пшеница.
В глобален мащаб се очаква и ръст при производството на ориз, което се прогнозира на 508 милиона тона. Оризовите полета в България, в землищата на Пловдив и ПАзарджик са с относително запазени обеми, благодарение на напояването, но и там се очаква спад на реколтата с около средно 15% спрямо миналата година.
По отношение на пшеницата световното производство на пшеница се очаква леко да намалее: до 758 милиона тона от 762 милиона през 2019/2020 г.
Към момента българските зърнопроизводители основно задържат количества пшеница от новата реколта, в очакване на по-добра цена.
Кои са най-широко отглежданите зърнени култури в света?
- царевица
- пшеница
- ориз
- ечемик
- сорго
- овес
- ръж

Царевицата е най-широко отглежданата зърнена култура с почти 1 млрд.100 милиона тона през 2018/2019 г., следвана от пшеница (734 милиона тона) и ориз (495 милиона тона). Заедно тези 3 зърнени култури представляват близо 90% от световното производство на зърнени култури.
Кои страни произвеждат най-много зърнени култури?
Най-големите страни за производство на зърнени култури са:
- Китай
- Съединени щати
- Индия
- Русия
- Бразилия
- Индонезия
- Аржентина
- Франция
- Украйна
- Канада

Кои страни консумират най-много зърнени храни?
Страните, които консумират най-много царевица, също са основните производители, а именно САЩ и Китай, следвани от Европейския съюз.

Що се отнася до консумацията на пшеница, най-много пшеница се консумира в Китай, следван от Европейския съюз и Индия.
