През 2020-а година българското земеделие пострада от трета поредна сушава година, като най-засегнати бяха зърнопроизводителите, овощарите, зеленчукопроизводителите и тютюнопроизводителите. Сушата засега най-малко стопаните с лозови насаждения и етерично-маслени култури.
Какви са обзорните данни за сектор Зърнопроизводство от сушата през изминалата година, която е трета поредна с недостатъчно количество и неравномерни валежи:
По окончателни оперативни данни на МЗХГ, производството на пшеница и маслодайна рапица от реколта 2020 се свива респективно с -20,6% и -35,7% на годишна база. По-леко намаление е налице при тритикалето – с -3,1%. От друга страна, поради съществено поголемия размер реколтирани площи, продукцията от ечемик нараства с 2,4%, а тази от ръж – с 26,1%.

При реколтата от маслодаен слънчоглед и царевица за зърно (фураж) се регистрира силен спад в средния добив съответно с - 11.7% и - 27.8%. През 2020 г. е ожъната реколта в размер на 1 643,7 хил. тона маслодаен слънчоглед и 2 826,1 хил. тона царевица. Количествата са съответно с 3,9% и 9,4% по-малко спрямо предходната година, като увеличението на реколтираните площи отчасти компенсира негативния ефект от по-ниските средни добиви.


Въпреки, че през последните седмици в цяла България се наблюдават валежи от сняг и дъжд, които възстановиха критичните минимуми в язовирите, все още са нужни допълнителни количества от минимум 70 л./кв.м., за да се компенсира тежката суша в дълбочина.
Заради влагата в момента, в някои част на България се налага изтегляне на календара за торене с азот и карбамид, вместо в края на Януари и началото на Февруари - в периода 12-20-и Януари.