Търсиш агротехника?Получи най-добра цена

Как да съхраняваме правилно силажа във фермата?

13.10.2020 г.
9146
Качеството на грубите фуражи е от решаващо значение, особено в днешно време, когато изкупната цена на млякото е непостоянна.

"Поради тази причина, всеки фермер трябва с точност да знае хранителните стойности и дали силажът е годен за хранене“- съветва д-р Сабине Ран от AGRAVIS Raiffeisen AG, експерт по силажиране и консервиране.



Правилната оценка на силажа изисква не само лабораторен анализ на хранителните показатели, но и редовна органолептична проверка на качеството. Различни фактори и показатели оказват влияние върху неговото състояние.
Освен хранителните стойности и енергийната плътност за качествените силажи от особено значение са още процесът на ферментация и хигиенния статус.

„Качествата на силажа определят както количеството прием на фураж, така и здравословното състояние на животните, като по този начин оказват влияние върху тяхната продуктивност“, споделя д-р Ран.

За да бъде балансиран приемът на хранителни вещества, то всички показатели на силажа следва да бъдат в правилно съотношение.

С цел правилно протичане на ферментационните процеси, силажът трябва да престои минимум шест до осем седмици. Едва тогава се извършва лабораторен анализ за съдържание на сурови хранителни вещества, обикновено посредством НИР уред. Данните от анализа са основа за калкулиране на балансирана дажба. Но за да се извърши правилна оценка на силажа по отношение пригодността му за хранене, е нужно да се определи още качеството на ферментация и хигиенния статус. Правилната ферментация е основният процес, който обуславя производството на качествен силаж. Ферментацията е не само показател за вкусовите качества, но показва още доколко енергийната плътност, определена при анализите, подлежи при нужда на корекция“, разяснява експертът д-р Ран.

По принцип царевичните силажи се поддават много добре на силажиране, но проявяват склонност към загряване. Поради тази причина за тях се препоръчва допълнително да бъде изследван и хигиенния статус. Въз основа количеството на откритите дрожди могат да се направят изводи относно потенциалния риск от повторно загряване.
Често, много стопани се доверяват само на резултатите от еднократно лабораторно изследване. Препоръчително е веднъж или два пъти през целия период на хранене да се изследва и цялата яма. Дали данните от анализите действително са достатъчно представителни е спорно: „Единствено редовното и внимателно наблюдение и контрол по време на отнемане на силажа от ямата ни гарантира пълна яснота. Всяка силажна яма съдържа продукт с различно качество“, пояснява д-р Ран.

Различава се не само състава на тревната смеска, но и процесът на изсушаване протича по различен начин. Дори самото образуване на млечната киселина е обект на определени колебания. Резултатите от анализа, посочени в изследването, могат да показват само част от реалната ситуация.

Който не държи под контрол качеството на силажа си, рискува да изхранва животните „на сляпо“.
Дори най-малките грешки водят до икономически последствия и костват средства. По тази причина се препоръчва да се извършва редовна органолептична проверка и оценка на силажа. С малко практика и опит, този така наречен сензорен или органолептичен тест за миризма, структура и цвят ще ви даде първите индикации за качеството на силажа. В това число влиза проверка за замърсявания, затопляне, поява на мухъл и редовно наблюдение на количеството приеман от животните фураж.

"Ако в резултат на сензорния тест се установят отклонения или аномалии се препоръчва провеждането на ново лабораторно изследване", съветва д-р Сабине Ран. Само фермерите, които контролират по лабораторен и органолептичен метод качеството на силажа, могат да реагират навреме и да коригират дажбите. По време на следваща силажна кампания могат да вземат навременни и подходящи мерки, за да осигурят високо качество на силажа.
Важна стъпка за осигуряване на качество на вашия силажа е целенасочената употреба и влагане на добавки.

Последвайте АгроКлуб във Фейсбук

AgroClub.bg