От разговора става ясно, че исканата оставка е във връзка с разминаване на мненията по отношение на регулацията, свързана с големите търговски вериги. В петък министърът се е обадила на Маринов, за да участва в тв интервю по темата с търговските вериги, но Маринов отговорил, че “участието му няма общо с темите и мерките, които трябва да следваме”. Освен това Маринов заявява, че министър Танева “винаги е изразявала становището, че аз съм сложен от бранша и тя е против това”.
За спора с големите търговски вериги и примера на Румъния
"Проблем с веригите има от години и той е огромен, казава Маринив. Аз съм първият, който още с встъпването си в мандат направих среща с веригите, заради множество сигнали от земеделски производители за проблем с пазарите. Но всичко това трябва да се случи със съответните законови мерки и подзаконови нормативни актове.
Направихме среща с икономическия министър г-н Караниколов. Той се консултира с румънския си колега. Те били тръгнали по подобен път, но били “ударени през ръцете” от Европейската комисия. В последствие са въвели закон, разписани са наредби, които трябва да се спазват, за да се достигне до консенсус с реализацията на местната продукция в хипермаркетите".
Според Чавдар Маринов има законови мерки да бъдат задължени търговските вериги да предлагат 50% българска продукция, но те трябва да бъдат следвани точно и ясно, по примера на Румъния.
По думите на Маринов, самият министър на икономиката е заявил на среща в петък, че така подготвено постановлението от Министерство на земеделието за задължаване на веригите няма да постигне абсолютно нищо.
Проблем с веригите за земеделците действително има - като това, че веригите притискат стопаните с прекалено високи и непосилни изисквания. Има проблеми с амбалажа, такси за промоции - всичко това трябва да бъде изчистено, с преговори и нормативна база."Веригите искат да има количество, качество, партидност, опаковка, регулярни доставки, предвидимост. Всичко това е роля на организациите на производители, на които “буквално им отрязаха краката”. В цяла Европа работи с подобни структури - кооперативи, организации на производителите. Няма как земеделецът сам - с 2-3 декара да прави доставки на големите вериги", коментира Маринов.
Според Чавдар Маринов на първо място държавата трябва да покаже социална ангажираност в създалата се ситуация. “Веднага във всички болници, училища, социални патронажи, в държавните администрации… да започне да се консумира българска чиста храна. Това трябваше да направи Държавата и да каже на веригите: Вижте какво направихме ние, искаме и от вас да го направите в условията на кризата.
Първи положителен доклад за биосектора
Чавдар Маринов категорично отрече причина за исканата оставка да са проблеми в биологичното производство. “Преведени са 3 одитни мисии на ЕК в България, които са катастрофални. В следствие на тези одити, бяха спрени парите за биологично земеделие. В момента, от 10 дни имаме първият положителен одитен доклад, който гарантира 40 млн. евро на биопроизводителите”. По думите на Маринов в доклада се говори за “ изключителен напредък, макар и отскоро. Вървите в правилната посока, системите функционират”.
Село припомня, че Чавдар Маринов беше назначен за зам.-министър преди година след протестите на биопроизводителите, овощарите, градинарите. Тогавашният министър Румен Порожанов предложи на бранша да посочат свой представител за зам.министър и именно Чавдар Маринов бе предложен тогава. Встъпването му в длъжност обаче стана, когато начело на Земеделското министерство вече беше министър Десислава Танева.
София Белчева, © 2020 Село - AgroClub.BG