„От фермата до трапезата“ си поставя няколко конкретни цели, които ще се постигат чрез “устойчиви практики, които ще бъдат подпомогнати от общата селскостопанска политика (ОСП), общата политика в областта на рибарството с нови потоци от финансиране и ско-схеми”. Конкретните цели на стратегията са:
- намаляване с 50 % на използването на пестициди и риска от тях,
- намаляване с най-малко 20 % на използването на торове,
- намаляването с 50 % на продажбите на антимикробни средства, използвани за отглеждани в стопанства животни и аквакултури,
- заделяне на 25 % от земеделската земя за биологично земеделие.
В съобщението на Европейската комисия се посочва, че Стратегията предлага мерки за подобряване на етикетирането, с което “да се отговори по-добре на нуждата на потребителите от информация относно здравословните и устойчиви храни”.
Стратегия за биоразнообразието е под мотото “Да върнем природата в живота си”. Тя цели да се въздейства на основните фактори, които водят до намаляване на биологичното разнообразие, като “неустойчивото използване на сухоземните площи и моретата, свръхексплоатация на природните ресурси, замърсяване и инвазивни чужди видове”.
Конкретни цели:
възстановяване на увредените екосистеми и реки,
подобряване на състоянието на защитените местообитания и видове в ЕС,
връщане на опрашителите в земеделските земи,
намаляване на замърсяването, озеленяване на градовете,
засилване на биологичното земеделие и други земеделски практики, допринасящи за биологичното разнообразие, и подобряване на състоянието на европейските гори.
Стратегията представя конкретни стъпки за поемане към възстановяването на биологичното разнообразие в Европа до 2030 г., което включва и трансформиране на най-малко 30 % от европейските сухоземни площи и морета в ефективно управлявани защитени зони и връщане на най-малко 10 % от земеделските земи към многообразни особености на ландшафта.
Финансирането, което ще се отпуска ежегодно за постигане на целите на стратегията, е в размер на 20 млрд. евро от различни източници, в т.ч. фондове на ЕС, национално и частно финансиране.
В съобщението си от днес, Европейската комисия обещава, че земеделските стопани, рибарите и производителите на аквакултури ще бъдат финансово подпомогнати от ОСП, за да направят прехода към новите устойчиви практики.
След като ЕК прие двете стратегии, следва тяхното обществено обсъждане и разглеждането им от Европейския парламент и Съвета на Европа.
© 2020 АгроКлуб - Agroclub.BG