Пръскането на треви с глифозат да е забранено на 150 метра от къщите. Това заявиха пред AgroClub.BG експерти по фитосанитарен контрол по повод нарастващите случаи на рак у хора, които са пръскали с препарати на основата на глифозат.
Практиката вместо да се коси с моторни или ръчни косачки, да се пръска с тоталния хербицид глифозат ( в България познат най-вече под търговското наименование НАСА 360 СЛ, Raundup и др. подобни) води до редица злокачествени заболявания най-вече у населението в селата.
Масова практика е и пръскането с глифозат от страна на кметове на села, които "почистват" по този начин крайпътни пространства, канавки и затревени площи.
Експертите припомнят, че пръскането с глифозат беше забранено в Австрия и Франция. Френския президент Еманюел Макрон забрани пръскането с глифозат близо до жилищни сгради, като паралелно с това създаде нов тип държавна агенция, която да следи всички нива на употреба и търговия на пестициди.
Най-тежките последствия от пръскането с глифозат са за земеделските производители, където се забелязва рязко увеличение на заболелите от рак. По официални данни на СЗО, глифозатът остава и в храните, като се предава по хранителната верига.
В България с глифозат пръскат и железниците, като по този начин изгарят тревите около релсите. В развитите страни на запад се използват модерни бързи ж.п. косачки, но у нас ежегодни се изливат хиляди литри от канцерогенния хербицид.
Пръскането с глифозат не само вреди на хората и се предава по цялата хранителна верига, но е и основна причина за избиването на пчелите.
© 2019 AgroClub.BG
Експерти: Пръскането на треви с глифозат да е забранено на 150 метра от къщите
-
06.05.2019 г.5896Пчелари от стотици села са пред отчаяние заради избиването на пчелите с глифозат