Именно заради това Европейската комисия инициира нови проверки срещу имитация на био-продукти, които на регионално ниво ще се извършват от специализираните институции, научи Село. Част от проверките ще са именно в България, а също в съседна Гърция и Румъния.
През 2018 г. Европейската комисия, заедно с Европол, реши да предприеме целенасочени действия по отношение на търговията с био продукти в рамките на операцията OPSON VIII. Целта на тази операция беше да се защити репутацията на биологичното лого на ЕС и да се гарантира доверието на европейските потребители. Важно е да се подчертае, че измамите с био продукти не представляват рискове за безопасността на храните и ако бъдат открити, продуктите, които не отговарят на правилата за биологично производство, се понижават и продават като конвенционални, а не като био.
Една от най-разпространените порочни практики в България с био-логото на ЕС е тази - за преопаковане на произведени и внесени от чужда държава продукти, които чупят сигурността за потребителите във веригата на доставки.
Новите проверки ще са с цел идентифициране на уязвимите точки във веригата на доставки и най-вече в международни вериги за доставки. Ще бъдат разследвани подозрения за измами, целенасочени фалшиви сертификации, съсредоточена върху храни и фуражи в значителни количества, най-вече внесени и предназначени за преразпределение под етикета на ЕС за биологично производство.
В резултат на предходните проверки са образувани редица административни и наказателни производства, продуктите са иззети, хората са арестувани има и санкционирани оператори - големи хранителни вериги. Разследванията продължават и през следващите месеци могат да се очакват допълнителни резултати.