Техниките за редактиране на генома, които модифицират ДНК на растенията, не представляват по-голяма опасност от конвенционалното размножаване или техники, които въвеждат нова ДНК в растението, заключава оценка на EFSA.
Това означава, че техниките за редактиране на генома са по-непознати, с по-малко научни данни, но са близки до тези на ГМО технологиите, например при царевица и соя.
Изготвеният доклад сочи посоката за развитие на политиките на ЕС към либерализация на ГМО в много по-широк спектър от ГМО решения за зърнени култури. Усилията са насочени главно към генетични промени в животновъдството и отглеждането на зеленчуци. Експерти извън EFSA предупреждават, че генетичните промени ще се предадат по хранителната верига и ще имат опасно влияния като - промяна в генетичния код на човечеството с необратими и незнайни последствия.
Научното становище се фокусира върху растения, произведени с помощта на различни техники за редактиране на генома: насочена към домейн нуклеаза-1 (SDN-1), насочена към нуклеаза-2 техника (SDN-2) и насочена към олигонуклеотид мутагенеза (ODM). Те се различават от насочените към домейн нуклеази-3 (SDN-3), които бяха оценени от EFSA през 2012 г., тъй като те модифицират специфична област от генома, без да се въвежда нова ДНК.
Експертите заключават, че съществуващите насоки за оценка на риска от генетично модифицирани растения са приложими за оценката на трите нови техники. Въпреки това може да са необходими по-малко данни за оценка на риска поради липсата на нова ДНК.
Редактирането на генома променя ДНК на животни, растения и микроорганизми с висока точност. Технологията може да се използва за увеличаване на мускулната маса на добитъка и за производство на растения с желани признаци, като устойчивост на болести, толерантност към суша или подобрени хранителни профили. Съществува обаче широка социална загриженост, че редактирането на генома може да доведе до неблагоприятни последици за човешкото здраве и околната среда.
Понастоящем в редактираните от генома организми на ЕС се изисква да преминат оценка на безопасността в съответствие с разпоредбите на законодателството за ГМО, преди да бъдат разрешени.
Като признава необходимостта от адекватни насоки за оценка на риска, преди тези растения да бъдат разгледани за внедряване в Европейския съюз, Европейската комисия поиска от EFSA да оцени дали нейните насоки за оценка на риска от генетично модифицирани растения могат да се използват за оценка на риска на растения, произведени с ODM , SDN-1 и SDN-2.