Търсиш агротехника?Получи най-добра цена

ДФЗ отваря прием по две държавни помощи от днес, 10 февруари

10.02.2020 г.
9138
Държавен фонд Земеделие (ДФЗ) отваря прием на заявления по две държавни помощи от днес, 10 февруари - за зимни пръскания и за хуманно отношение към птиците. 

Зимни пръскания по трайните насаждения, включително за маслодайна роза

Приемът по схемата „Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по Националната програма за контрол на вредителите по трайните насаждения през зимния период” ще продължи до 6 март.

Ще се приемат заявления за закупуване на продукти за растителна защита и продукти за ускоряване процесите на гниене на листата на овощните видове, които се прилагат в периода след преминаване на студовете до набъбване на пъпките. Срокът за отчитане на дейностите е до 10 април, а до 22 май ще бъдат изплатени средствата.

Маслодайната роза за първи път влиза в обхвата на подпомагане по схемата. По предложение на бранша Министерство на земеделието, храните и горите пренотифицира държавната помощ. В тази връзка беше увеличен и бюджетът по схемата с 8 млн. лв. (от 22 млн. лв. на 30 млн. лв.) за периода на прилагане на схемата - до края на 2022 г.

Управителният съвет на ДФ „Земеделие“ утвърди финансов ресурс от 6 млн. лв. по схемата за зимните пръскания за 2020 г. Разпределените и усвоени средства за държавната помощ в направлението през миналата година бяха в размер на 5,6 млн. лв.

Финансовата подкрепа е в размер до 270 лева на хектар с ДДС. Важно е да се знае, че се подпомагат направените разходи за продукти за растителна защита, които са извършени след подаване на писмено заявление до ДФЗ, преди дейността по съответния етап от борбата с вредителите да е започнала.

Средствата се изплащат само за продукти за растителна защита, закупени от лица, които са търговци по смисъла на Търговският закон и притежават удостоверение за търговия с продукти за растителна защита, на основание чл.91, ал.1 от Закона за защита на растенията и са вписани в публичния регистър на БАБХ за разрешените за употреба продукти за растителна защита, на основание чл.6, ал.1 от Закона за защита на растенията. Продуктите за ускоряване процесите на гниене на листата, могат да са закупени и от лица, които са търговци по смисъла на Търговският закон.

Схемата има за цел да ограничи максимално загубите на земеделските стопани от разпространението на вредители по трайните насаждения (семкови и костилкови овощни видове, ягоди, малини и маслодайна роза).

„Помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към птиците"

Приемът ще продължи до 28 февруари. Изплащането на държавната помощ ще започне от 10 март 2020 г.

Максималният годишен размер на финансовата подкрепа за 2020 г., определен от УС на ДФ „Земеделие“ е 34 560 000 лева.

Помощта се предоставя годишно за покриване на допълнителни разходи или пропуснати доходи, свързани с изпълнение на доброволни ангажименти, поети за най-малко 5 години.

Допустими за подпомагане са следните видове и категории птици: кокошки – носачки (от 16-та до 78-ма седмица); родители от всички видове (от 18- та до 60-та седмица); бройлери; пуйки за угояване; гъски; патици  (до 12-та седмица).
Земеделските стопани – птицевъди могат да кандидатстват по следните мерки за подпомагане:

Мярка А. Използване на фуражи, съдържащи деоксиниваленол не повече от 2,5 мг/кг
Мярка Б. Осигуряване на свободна подова площ не по-малка от 10% над задължителния стандарт.
Мярка В. Подобряване на условията за хуманно отношение към птиците по време на транспорт (само за доставки до кланицата).
Мярка Г. Намаляване емисиите на амоняк с 30 % (гарантиране на концентрация на амоняк (NH3 до 14 ррт), чрез добавяне в постелята на силикатни минерали (перлит, алуминосиликати - каолин, бентонит, зеолит/клиноптилолит/ и др.).

Указания и по двете схеми са публикувани на интернет страницата на ДФЗ. 

© 2020 Село - AgroClub.BG
 
  • пипер
    03.02.2020 г.
    9633
    Земеделците получават държавна помощ за съоръжения за защита от градушки и слана
    Виж повече

Последвайте АгроКлуб във Фейсбук

AgroClub.bg