Финансовата подкрепа има за цел да помогне на стопаните за покриване на загуби заради сушата и като облекчение заради пандемията от коронавирус (COVID-19). Одобреният бюджет от УС на ДФ „Земеделие“ по схемата е 19 363 000 млн. лв. Средствата ще бъдат изплатени до 30 септември.
♦ Кандидатите по помощта следва да са подали валидно заявление за директни плащания за Кампания 2020. На финансиране подлежат производители, получили подпомагане по схемите за обвързано подпомагане за плодове и зеленчуци за Кампания 2019 и по СЕПП за земеделските стопани, отглеждащи винени лозя и маслодайна роза. Фермерите с пропаднали площи под 100% (плодове и зеленчуци), вследствие на неблагоприятно климатично събитие, следва да имат издаден протокол за настъпилото събитие през 2020 г. от общинска служба „Земеделие“ към ОД „Земеделие.
♦ Ставките за подпомагане са както следва:
- Картофи, лук и чесън – до 150 лв./ха;
- Картофи (за регистрирани площи за фитосанитарен контрол в БАБХ до 31 юли 2020 г.) – до 400 лв./ха;
- Моркови, зеле, дини и пъпеши – до 150 лв./ха;
- Домати, краставици, корнишони и патладжан – до 200 лв./ха;
- Пипер – до 300 лв./ха;
- Зеленчуци - оранжерийно производство – до 2 000 лв./ха;
- Ябълки, круши, праскови/нектарини, кайсии/зарзали, череши, вишни, ягоди и малини – до 250 лв./ха;
- Сливи и десертно грозде – до 150 лв./ха;
- Винени лозя – до 250 лв./ха;
- Маслодайна роза – до 200 лв./ха;
- Земеделски култури (плодове и зеленчуци) под 100% пропаднали площи, вследствие на неблагоприятни климатични събития настъпили през 2020 г. – до 400 лв./ха.
Указанията за държавната помощ са публикувани на сайта на ДФ „Земеделие“.
