Танева е категорична обаче, че Държавата трябва да е сигурна, че средствата ще отидат точно при земеделците, които действително прилагат тези технологии и че трябва да има решение за много сигурен контрол по прилагането им.
Изграждането на Географската идентификационна система (ГИС) ще подобри възможностите за контрол, допълни Танева и Земеделското министерство има сключен договор за изграждане на ГИС системата, която ще даде нови възможности по отношение на контрола в реално време.“В случай, че предложим въвеждането на тази технология, трябва 100% да гарантираме, че може да се контролира. Затова търся гаранция и от земеделците, че можем да контролираме реалното прилагане на технологията”, посочи министърът в отговор на АгроКлуб.
Вече има български земеделски производители, които прилагат щадящи околната среда технологии и има предложения и дискусии за подпомагането им в новия програмен период като добри зелени практики. Заедно с бранша се работи в посока да намерим най-добрите мерки за земеделските стопани за постигането на зелените цели, каза Десислава Танева. По думите ѝ “най-голямото предизвикателство” за Стратегическия план за развитие на земеделието, е именно въвеждането на по-високите зелени изисквания с новата ОСП.
снимка: Венцеслав Георгиев
София Белчева, © 2020 АгроКлуб - Agroclub.BG