Всяка година в билкозаготвителните пунктове в България се събират и обработват между 15 000 и 17 000 тона лечебни растения, от които около 90% се изнасят. Българските билки съдържат добро количество ценни биологично активни вещества и затова са по-лековити от тези, произведени по култивиран начин в Китай или в Полша.
По количество произведени билки на единица площ България е на едно от първите места в света. В Европейския съюз (ЕС) няма друга страна с такова разнообразие и богатство от диворастящи лечебни растения. От всички страни в ЕС само в България събираме билки от дивата природа и то в големи количества. Затова сме и единствената държава в общността, която има специализиран Закон за лечебните растения, припомнят от Министерството на околната среда и водите.
Законът определя институциите, които следят за устойчивото ползване на лечебни растения. Това са регионалните органи на министерствата на околната среда и водите и на земеделието и храните. Те регистрират и контролират пунктовете за изкупуване и заготовка на билки. Издават и позволителни, с които се събират билки за стопански цели.
Списък с 24 билки определя кои лечебни растения е забранено да се събират със стопанска цел. За други 11 всяка година министърът на околната среда и водите определя допустими количества. Това са лазаркиня, старо биле, ранилист, трън кисел, шапиче, червен божур, зърнастец елшовиден, иглика, катранка, решетка безстъблена и лютива тлъстига. И тази година мурсалският чай е забранен за беритба дори за лични нужди, тъй като естествените му находища са застрашени.
По-голямата част от билките, които се изкупуват, търгуват и преработват у нас, се добиват от дивата природа. Ресурсът в дивата природа обаче не е неизчерпаем и затова трябва да го използваме много внимателно – да пазим лечебните растения и да култивираме тези, които е възможно. Специалистите по биоразнообразие напомнят, че при опазването на естествените находища важна роля имат хората, които живеят близо до тях. И призовават местните жители да сигнализират контролните органи и местната власт за нелегално изкупуване, сеч или унищожение.
снимка: Село.БГ
© 2020 Село - AgroClub.BG