Щамът D1.1 на птичия грип, досега наблюдаван основно при диви птици и домашни птици, за първи път е открит в млечни крави в щата Невада, САЩ. Според информация от Департамента по земеделие на щата, вирусът е идентифициран на 31 януари по време на тестове в рамките на Националната стратегия за тестване на мляко (NMTS), провеждана от Министерството на земеделието на САЩ (USDA).
Щамът D1.1 е засечен в шест млечни стада в Невада, като до момента този генотип е доминирал сред дивите птици и домашните птици в Северна Америка. Експертите предупреждават, че това е същият вирус, който е предизвикал тежки случаи на заразяване сред хора, имали контакт със заразени птици.
Риск за хората
Щамът H5N1, принадлежащ към генотип D1.1, се различава от генотипа B3.13, който по-рано бе установен при млечни крави и няколко човешки случая в САЩ. Според Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC), през декември в Луизиана пациент на възраст над 65 години е бил хоспитализиран с тежка форма на инфекция с H5N1 след контакт със заразени птици. През януари пациентът е починал, като се съобщава, че е имал и други съпътстващи здравословни проблеми.
Симптоми при кравите
Заразените млечни крави проявяват симптоми като рязък спад в производството на мляко и намален апетит. В момента учените провеждат допълнителни изследвания, за да определят механизма на разпространение на този щам.
До момента са регистрирани близо 1 000 заразени кравешки стада в 16 щата на САЩ, включително и в Калифорния.
Нужни мерки:
- Провеждане на епидемиологични разследвания в сътрудничество с държавни и местни органи.
- Активно наблюдение за разпространението на H5N1.
- Мониторинг на евентуални мутации, които биха могли да направят вируса по-адаптиран към бозайници и да увеличат риска от предаване между хората.
- Следене на ефективността на наличните антивирусни лекарства и ваксини срещу H5N1.
Развитието на ситуацията остава динамично, а здравните власти в САЩ предупреждават за възможни нови случаи сред млечните крави и потенциален риск за хората.