Първата държава в Европейския съюз, която преминава към пълна забрана за пръскане с канцерогенния препарат глифозат, това е Австрия.
Предложението за забрана на глифозата бе прието с мнозинство от парламента на първо четене, макар, че се появиха коментари, които посочват за възможен конфликт с общото европейско законодателство.
Забраната може да бъде в противоречие с правото на ЕС, тъй като фитосанитарният регламент на ЕС позволява глифозат до края на 2022 г. Отделните държави-членки могат да наложат забрана на одобрените активни вещества само в "изключителни случаи".
Изключителните случаи обаче зачестяват с лавинообразна форма - това са стотици и хиляди новорегистрирани онкоболни земеделци, пръскали с глифозат, на фона на продължаващите хиляди съдебни дела срещу BAYER, която придоби Monsanto - основният производител на препарати с глифозат.
Германското правителство планира да представи концепция за справяне с глифозат през септември. Канцлерът Ангела Меркел (ХДС) съвсем наскоро изрично се съгласи с изхода, съгласен в коалиционното споразумение: "Ще стигнем до заключението, че един ден вече няма да има употреба на глифозат", заяви федералният канцлер.
ПОВЕЧЕ ПО ТЕМАТА ЗА КАНЦЕРОГЕННИЯ ГЛИФОЗАТ, ВИЖТЕ В СТАТИИТЕ ПО-ДОЛУ:
© 2019 Село - AgroClub.BG
-
07.01.2019 г.24816Германски министър настоява за край на употребата на глифозат в земеделието
-
06.05.2019 г.3660МЗХГ бие отбой между пчелари и земеделци в казуса за канцерогенния глифозат
-
19.06.2019 г.14322Глифозата се оказа токсичен и за самата BAYER, която заяви, че търси алтернатива